top of page

Biografije autora i realizatora

projekta GroArt Fest

Mila Đačić, autor i realizator festivala, edukator u muzičkoj radionici

Etnomuzikolog, rođena je 1982. godine u Beogradu. Proučavanjem i izvodjenjem tradicionalne muzike bavi se od 1998. godine. Diplomirala je na Katedri za muzikologiju i etnomuzikologiju FMU u Beogradu 2009. godine. Bavila se naučno-istraživačkim radom u sferi etnomuzikologije i etnokoreologije, a svoje interesovanje je usmerila na probleme savremenih oblika igara. Svoje radove predstavila je na seminarima u Beogradu, Pančevu i Banja Luci. Autor je i realizator programa ``Tradicionalna narodna muzika``, odobrenog od centralne komisije Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Takođe je i realizator programa ``Muzika u nama`` podržanog od strane Sekretarijata za sport i omladinu u Beogradu. Kao vokalni solista i interpretator tradicionalne narodne muzike nastupala je u okviru ansambla ``Tradicija``, koji se bavi izvođenjem tradicionalne muzike Balkana. Radila je kao muzički saradnik i rukovodilac Radionice za tradicionalno narodno pevanje u Centru za kulturu Grocka. Nosilac je  posebne Zahvalnice za doprinos i unapređenje duhovnih vrednosti i tradicije na teritoriji Opštine Grocka. Član je ``Svetosavskog društva`` Beograd i saradnik je u izradi projekata za književnost i umetnost ``Vuk Karadžić`` u Beogradu. Trenutno radi u Osnovnoj školi ``Sveti Sava`` kao profesor muzičke kulture i kao vokalni pedagog Etno pevačke grupe OŠ ``Sveti Sava`` koju je osnovala u istoj školi i sa kojom je imala brojna gostovanja u zemlji i inostranstvu.

 

 

Marija Rakić-Lovrić, realizator projekta, edukator u multimedijalnoj radionici

Diplomirani etnomuzikolog-master. Rođena je 1982. godine u Požarevcu, gde završava svoje osnovno i srednje muzičko obrazovanje na odseku za muzičku teoriju i klavir. Svoje interesovanje usmerava na etnomuzikologiju i 2009. godine diplomira na Katedri za muzikologiju i etnomuzikologiju. Tokom i nakon završetka studija bavi se proučavanjem različitih oblika vokalne muzike u Srbiji, organologijom, narodnom igrom, ali i interdisciplinarnim savremenim pristupima ovim poljima. Autor je i realizator projekata u kulturi: Oral tradition of Serbian epic songs (UNESCO 2004), Istraživanje muzicke tradicije Roma iz okoline Beograda (2005); takodje, učestvovala je kao predavač i edukator na manifestacijama i radionicama u vezi sa srpskom i balkanskom kulturom i tradicionalnom muzikom: Narodna pesma i igra Jugoslavije na Omladinskom saboru srpske i balkanske duhovnosti (Aranđelovac 2003), Folklor danas na Danima ćirilice (Bavanište 2009), Tradicionalni narodni muzički instrumenti sa područja bivše Jugoslavije na međunarodnom festivalu Ruidalsud (Novi Sad 2015).  Saradnik je brojnih udruženja i nevladinih organizacija na polju kulture -Balkanološki institut, Centar za istraživanje muzike Balkana, Udruženje za negovanje i proučavanje srpske i balkanske kulture``Karadi``, Interdisciplinarno društvo etnomuzikologa, Srpskog etnomuzikološkog društva, itd. Takođe, bavila se pedagoškim radom u osnovnim i srednjim školama u Beogradu, a sa medjunarodnim kurikulumom iz oblasti muzike upoznala se kroz rad u British International School Belgrade. Trenutno se bavi organizacijom i realizacijom projekta "Muzička arheologija u Srbiji", koji je predstavljen u okviru Međunarodnog festivala Ruidalsud u Novom Sadu prošle godine.

 

https://www.linkedin.com/in/marija-rakic-lovric-70a2a01b

 

 

 

Marija Starčević, edukator u radionici srpskog jezika i književnosti

Profesor srpskog jezika, rođena je 23.07.1982. godine u Beogradu. Diplomirala je na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na grupi za srpsku književnost i jezik, gde je 2011. završila i master studije. Bila je učesnik kurseva i radionica iz oblasti književnosti za decu, kreativnog pisanja, rada sa talentovanom decom, drame i pozorišta u obrazovanju i vaspitanju. Od 2011. godine radi u OŠ ``Sveti Sava`` u Vrčinu, gde uređuje školski časopis ``Đački horizonti``. Organizator je brojnih aktivnosti, radionica i edukativnih izleta koji za cilj imaju upoznavanje dece i mladih sa savremenim tokovima u književnosti i umetnosti, negovanje kreativnosti, podsticanje na samostalno stvaralaštvo i razvijanje ljubavi prema književnosti, umetnosti i kulturi uopšte. Nastoji da izborom adekvatnih sadržaja i savremenih metoda i načina rada knjigu učini atraktivnom i konkurentnom. U slobodno vreme se bavi lekturom tekstova, prevođenjem i kreativnim pisanjem.   

 

 

 

Jelena Lepen, edukator u radionici srpskog jezika i književnosti

Profesor srpskog jezika, rođena 18.12.1984. godine u Beogradu, diplomirala na  Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu  na katedri za  književnost i srpski jezik. Od 2014 . godine radi u OŠ ``Sveti Sava``  u Vrčinu  gde  vodi  radijsku sekciju koja  ima sve više  odjeka i gde uspešno  kombinuje muziku i novinarstvo, takodje, uspešno se bavi i literarnom sekcijom u starijim razredima, uspešno usmerava đake  kombinovanjem savremenih  načina  edukacije  sa  osnovama  književnog  stvaralaštva. Preko 15 godina se bavila folklorom i narodnim stvaralaštvom kao aktvni  igrač, svira violinu. U  slobodno vreme  piše  prozu. Organizator je mnogobrojnih  vanškolskih aktivnosti, trudi se da deci približi  kulturu ne samo kroz pisanu reč već  i kroz muziku, slikarstvo, film, pozorište. 

 

 

 

Marina Mitric, edukator u likovnoj  radionici

Diplomirani dizajner  tekstila, rođena 1974. godine u Beogradu.  Diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna na odseku  za dizajn tekstila,1999. godine . Učesnik je likovnih kolonija (Manastir Tresije) i član likovnog udruženja ‚‚Avala" sa kojim je izlagala više puta. Radi u OŠ ‚‚Sveti Sava" od 1999. godine, od kad i započinje svoj pedagoški rad. Organizator je velikog broja vannastavnih aktivnosti, dečijih izložbi i konkursa, kao i projekata saradnje sa lokalnom zajednicom. Takođe je idejni tvorac i realizator radionica koje su se bavile tradicionalnim i modernim, likovnim i primenjenim stvaralaštvom. Oprobala se i u drugačijim temama od umetnosti: korealizator  je projekta ‚‚Prevencija bolesti zavisnosti, HIV-a i nasilja" koji je podržan od  strane Ministarsta za sport i omladinu. Projekat je bio namenjen učenicima  osnovne škole.

bottom of page